Vo vzduchu cítiť jar, Veľká noc sa blíži a vy ste stále nezačali s tradičným upratovaním? Nezúfajte, takých ľudí je viac než dosť. Ak však aj veľkú generálku domácnosti po zime neodkladáte na poslednú chvíľu, rozhodne sa pritom nemusíte zodrať.

Poradíme vám, ako jarné upratovanie zvládnuť efektívne za zlomok vyhradeného času. Chce to len dobrú organizáciu a zopár domácich receptov.

Začíname odvrchu

jarne upratovanie 1Aby ste nemuseli niektoré činnosti opakovať, je dobré vopred si premyslieť, ako pri jarnom upratovaní budete vlastne postupovať. Najideálnejšie je začať v každej miestnosti od stropu a pokračovať smerom k podlahe. V praxi to znamená, že ako prvé treba poometať kúty a steny od prípadných pavučín a potom dôkladne umyť osvetlenie (luster, stropnicu). Následne svoju upratovaciu energiu presuňte k oknám, čím zároveň dobre vyvetráte. Po umytí okien „hrubú prácu“ zavŕšte vysávaním a ako predposledné vyutierajte všetky poličky od prachu. Použite na to navlhčenú handru, nikdy nie suchú. V druhom prípade by ste totiž prach neutreli, ale iba rozvírili.
Uvedený postup možno použiť v každej miestnosti bez výnimky. Ak máte v niektorých izbách dlažbu (napríklad kuchyňa), prípadne plávajúcu podlahu, ich umývanie si takisto nechajte na záver. Samotné finále však patrí kúpeľni. Tam totiž počas upratovania strávime najviac času – napúšťaním čistej vody, praním handier či vylievaním špinavej vody do toalety.

Aby sa okná leskli ako zrkadlá
Pýchou každej gazdinky pri pohľade zvonku sú jednoznačne žiarivé okná. Na to, aby vám ich lesk susedy závideli, existuje niekoľko tipov.

jarne upratovanie 21. Najprv okenné rámy a potom aj samotné skla dôkladne umyte vodou so saponátom. Na biele rámy výborne poslúži krémový čistič s mikročasticami, ktorý bielu ešte viac zvýrazní. Ten je ale nutné opláchnuť čistou vodou.
2. Umývajte okná pod mrakom, aby vám tak rýchlo vplyvom slnečných lúčov neuschli a mali ste čas na poctivé stieranie gumovou stierkou. Tí najväčší pedanti potom ešte rohy skiel môžu vyčistiť vatovými tyčinkami.
3. V niektorých domácnostiach nedajú dopustiť na klasické noviny. Ich nevýhodou je však zanechávanie tlače na rukách a krátka životnosť, pokiaľ sa namočia. Za vysoký lesk to však niektorým stojí. Vyskúšate dennú tlač tiež?
4. Aby sa vám okná leskli už z diaľky, nemusíte investovať do drahých prostriedkov, vyrobte si vlastný. Veľkú šálku vody zmiešajte so šálkou čistého liehu a pridajte lyžicu octu. Nalejte do rozprašovača a môžete začať leštiť.

6. Najideálnejším spôsobom ako rýchlo a účinne umyť okná je použiť Karcher čistič okien WV classic / 2 / 5.

7. Nechajte si pomôcť. Ak vám je  ľúto času vynaloženého na umývanie okien (či iné upratovanie), zavolajte si odborníkov. Objednajte si umytie IONIC systémom bez chemikálii a zbytočných rebríkov.

Tip: Povzbuďte sa hudbou! určite máte piesne, ktoré sa vám obzvlášť páčia a práca pri nich uteká rýchlejšie. Teraz je ten pravý čas ich pustiť naplno :)


Ide to aj bez chemikálií

Ako sme už pri oknách naznačili, čistý domov môžete vyčarovať aj bez použitia drahších čistiacich prostriedkov. Zaobídete sa s lacným tekutým mydlom, soľou, octom, sódou bikarbónou či olivovým olejom a citrónom.

jarne upratovanie 31. Zmiešajte tri diely olivového oleja (postačí aj najlacnejší) a jeden diel octu. Propagátori ekologického čistenia tento prípravok odporúčajú na masív a prírodné drevo – ako čistenie a výživu v jednom.
2. Kombinácia dvoch dielov olivového oleja a jedného dielu octu by mala poslúžiť na kožený nábytok.
3. Rozpustená sóda bikarbóna vo vode vaše biele varešky za noc premení na takmer ako nové.
4. Roztok zo soli a octu si ľahko poradí so škvrnami na nerezovom dreze. Stačí ho potom už len opláchnuť čistou vodou.
5. Lacné tekuté mydlo by zas malo nahradiť drahý saponát pri čistení ľahko umývateľných povrchov a podláh.

Tip: Ak máte v rezerve biele tenisky z hladkého materiálu (nie plátenné), vyčistite ich ako zuby – použitím starej zubnej kefky a pasty. Ich obnovená belosť vás príjemne prekvapí.

 

Zapojte rodinu
Nedávajte si nereálne ciele a predsavzatia, že celý príbytok vyupratujete za jedinú sobotu. Rozložte si sily a do upratovania angažujte najbližších. Medzi ratolesťami vyhláste súťaž s lákavou odmenou, prípadne im prisľúbte obľúbené jedlo. Dovoľte im pustiť si hudbu trochu hlasnejšie než zvyčajne. Manželovi pohrozte, že mu veci upracete podľa seba. Predstava, že nebude môcť niečo nájsť, ho možno vystraší natoľko, že si s vlastnými „hračkami“ urobí poriadok. A možno aj bez frflania.